CGP5C561MGYDCA7301
DigiKey Part Number
399-CGP5C561MGYDCA7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP5C561MGYDCA7301
Description
CER DISC 560PF 2000 Y5P 20%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 pF ±20% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor Y5P Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.453" Dia (11.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)