CGP5C222MUWDBAWL35
DigiKey Part Number
399-CGP5C222MUWDBAWL35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP5C222MUWDBAWL35
Description
CER DISC 2.2NF 4000 Y5U 20%
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±20% 4000V (4kV) Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.374" Dia (9.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)