CGP5C181KGSDAAWL50
DigiKey Part Number
399-CGP5C181KGSDAAWL50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP5C181KGSDAAWL50
Description
CER DISC 180PF 2000 SL 10%
Customer Reference
Detailed Description
180 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)