CGP5C152MDWDCAWL25
DigiKey Part Number
399-CGP5C152MDWDCAWL25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP5C152MDWDCAWL25
Description
CER DISC 1.5NF 1000 Y5U 20%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 pF ±20% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.256" Dia (6.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)