CGP5C122MHYDCA7301
DigiKey Part Number
399-CGP5C122MHYDCA7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP5C122MHYDCA7301
Description
CER DISC 1.2NF 3000 Y5P 20%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 pF ±20% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.374" Dia (9.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)