CGP5C103MHVDAA7301
DigiKey Part Number
399-CGP5C103MHVDAA7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-CGP5C103MHVDAA7301CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP5C103MHVDAA7301
Description
CAP CER DISC 10NF 3000V Y5V 20%
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±20% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.571" Dia (14.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)