CGP2C562MHWDBAWL35
DigiKey Part Number
399-CGP2C562MHWDBAWL35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C562MHWDBAWL35
Description
CER DISC 5.6NF 3000 Y5U 20%
Detailed Description
5600 pF ±20% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.571" Dia (14.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)