CGP2C562MDVDBAWL25
DigiKey Part Number
399-CGP2C562MDVDBAWL25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C562MDVDBAWL25
Description
CER DISC 5.6NF 1000 Y5V 20%
Detailed Description
5600 pF ±20% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)