CGP2C560KKSDAAWL50
DigiKey Part Number
399-CGP2C560KKSDAAWL50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C560KKSDAAWL50
Description
CER DISC 56PF 6000 SL 10%
Detailed Description
56 pF ±10% 6000V (6kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.413" Dia (10.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)