CGP2C510JKSDDAWL25
DigiKey Part Number
399-CGP2C510JKSDDAWL25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C510JKSDDAWL25
Description
CER DISC 51PF 6000 SL 5%
Customer Reference
Detailed Description
51 pF ±5% 6000V (6kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Features
High Voltage
Series
Applications
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.413" Dia (10.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.610" (15.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)