CGP2C472MKVDDAWL25
DigiKey Part Number
399-CGP2C472MKVDDAWL25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C472MKVDDAWL25
Description
CER DISC 4.7NF 6000 Y5V 20%
Detailed Description
4700 pF ±20% 6000V (6kV) Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.571" Dia (14.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.768" (19.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)