CGP2C472MHYDAAWL50
DigiKey Part Number
399-CGP2C472MHYDAAWL50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C472MHYDAAWL50
Description
CER DISC 4.7NF 3000 Y5P 20%
Detailed Description
4700 pF ±20% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.768" Dia (19.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.886" (22.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)