CGP2C472MGVDBAWL50
DigiKey Part Number
399-CGP2C472MGVDBAWL50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C472MGVDBAWL50
Description
CER DISC 4.7NF 2000 Y5V 20%
Detailed Description
4700 pF ±20% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.374" Dia (9.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)