CGP2C390JKSDCAWL35
DigiKey Part Number
399-CGP2C390JKSDCAWL35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C390JKSDCAWL35
Description
CER DISC 39PF 6000 SL 5%
Customer Reference
Detailed Description
39 pF ±5% 6000V (6kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.374" Dia (9.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)