CGP2C390JGSDDAWL50
DigiKey Part Number
399-CGP2C390JGSDDAWL50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C390JGSDDAWL50
Description
CER DISC 39PF 2000 SL 5%
Customer Reference
Detailed Description
39 pF ±5% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)