CGP2C360JLSDAAWL35
DigiKey Part Number
399-CGP2C360JLSDAAWL35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C360JLSDAAWL35
Description
CER DISC 36PF 8000 SL 5%
Customer Reference
Detailed Description
36 pF ±5% 8000V (8kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.669" Dia (17.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)