CGP2C270KKSDBA7317
DigiKey Part Number
399-CGP2C270KKSDBA7317TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C270KKSDBA7317
Description
CER DISC 27PF 6000 SL 10%
Customer Reference
Detailed Description
27 pF ±10% 6000V (6kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)