CGP2C222MDVDAAWL25
DigiKey Part Number
399-CGP2C222MDVDAAWL25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C222MDVDAAWL25
Description
CER DISC 2.2NF 1000 Y5V 20%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±20% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.610" (15.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)