CGP2C222KUYDDAWL35
DigiKey Part Number
399-CGP2C222KUYDDAWL35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C222KUYDDAWL35
Description
CER DISC 2.2NF 4000 Y5P 10%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±10% 4000V (4kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)