CGP2C182MGYDDA7301
DigiKey Part Number
399-CGP2C182MGYDDA7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C182MGYDDA7301
Description
CER DISC 1.8NF 2000 Y5P 20%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1800 pF ±20% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.413" Dia (10.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.610" (15.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)