CGP2C182KUYDBAWL25
DigiKey Part Number
399-CGP2C182KUYDBAWL25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C182KUYDBAWL25
Description
CER DISC 1.8NF 4000 Y5P 10%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1800 pF ±10% 4000V (4kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Features
High Voltage
Series
Applications
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)