CGP2C182KGYDBAWL50
DigiKey Part Number
399-CGP2C182KGYDBAWL50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C182KGYDBAWL50
Description
CER DISC 1.8NF 2000 Y5P 10%
Detailed Description
1800 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Size / Dimension
0.413" Dia (10.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)