CGP2C181MLYDCAWL50
DigiKey Part Number
399-CGP2C181MLYDCAWL50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C181MLYDCAWL50
Description
CER DISC 180PF 8000 Y5P 20%
Detailed Description
180 pF ±20% 8000V (8kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Size / Dimension
0.433" Dia (11.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)