CGP2C152MNWDBAWL35
DigiKey Part Number
399-CGP2C152MNWDBAWL35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C152MNWDBAWL35
Description
CER DISC 1.5NF 10000 Y5U 20%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 pF ±20% 10000V (10kV) Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Features
High Voltage
Series
Applications
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.571" Dia (14.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)