CGP2C151MKYDBAWL35
DigiKey Part Number
399-CGP2C151MKYDBAWL35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C151MKYDBAWL35
Description
CER DISC 150PF 6000 Y5P 20%
Detailed Description
150 pF ±20% 6000V (6kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Size / Dimension
0.374" Dia (9.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)