CGP2C151MKYDAA7301
DigiKey Part Number
399-CGP2C151MKYDAA7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C151MKYDAA7301
Description
CER DISC 150PF 6000 Y5P 20%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 pF ±20% 6000V (6kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Features
High Voltage
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.374" Dia (9.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)