CGP2C151KLYDDAWL50
DigiKey Part Number
399-CGP2C151KLYDDAWL50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C151KLYDDAWL50
Description
CER DISC 150PF 8000 Y5P 10%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 pF ±10% 8000V (8kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)