CGP2C130JLSDCAWL50
DigiKey Part Number
399-CGP2C130JLSDCAWL50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C130JLSDCAWL50
Description
CER DISC 13PF 8000 SL 5%
Customer Reference
Detailed Description
13 pF ±5% 8000V (8kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)