CGP2C102MGWDDAWL25
DigiKey Part Number
399-CGP2C102MGWDDAWL25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C102MGWDDAWL25
Description
CER DISC 1NF 2000 Y5U 20%
Detailed Description
1000 pF ±20% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)