CGP2C102MDVDBAWL25
DigiKey Part Number
399-CGP2C102MDVDBAWL25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C102MDVDBAWL25
Description
CER DISC 1NF 1000 Y5V 20%
Detailed Description
1000 pF ±20% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)