CGP2C102KUYDBAWL50
DigiKey Part Number
399-CGP2C102KUYDBAWL50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C102KUYDBAWL50
Description
CER DISC 1NF 4000 Y5P 10%
Detailed Description
1000 pF ±10% 4000V (4kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.374" Dia (9.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)