CGP2C101MNYDAAWL50
DigiKey Part Number
399-CGP2C101MNYDAAWL50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C101MNYDAAWL50
Description
CER DISC 100PF 10000 Y5P 20%
Detailed Description
100 pF ±20% 10000V (10kV) Ceramic Capacitor Y5P Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.276" Dia (7.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)