CGP2C101MKYDBAWL25
DigiKey Part Number
399-CGP2C101MKYDBAWL25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP2C101MKYDBAWL25
Description
CER DISC 100PF 6000 Y5P 20%
Detailed Description
100 pF ±20% 6000V (6kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.374" Dia (9.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)