CGP1C750KKSDBA7301
DigiKey Part Number
399-CGP1C750KKSDBA7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP1C750KKSDBA7301
Description
CER DISC 75PF 6000 SL 10%
Customer Reference
Detailed Description
75 pF ±10% 6000V (6kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.413" Dia (10.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)