CGP1C562MLWDBAWL50
DigiKey Part Number
399-CGP1C562MLWDBAWL50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP1C562MLWDBAWL50
Description
CER DISC 5.6NF 8000 Y5U 20%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5600 pF ±20% 8000V (8kV) Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Features
High Voltage
Series
Applications
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.827" Dia (21.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)