CGP1C562MHWDAA7301
DigiKey Part Number
399-CGP1C562MHWDAA7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP1C562MHWDAA7301
Description
CER DISC 5.6NF 3000 Y5U 20%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5600 pF ±20% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.571" Dia (14.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)