CGP1C560KHSDDAWL50
DigiKey Part Number
399-CGP1C560KHSDDAWL50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP1C560KHSDDAWL50
Description
CER DISC 56PF 3000 SL 10%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 pF ±10% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)