CGP1C472MUYDCAWL35
DigiKey Part Number
399-CGP1C472MUYDCAWL35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP1C472MUYDCAWL35
Description
CER DISC 4.7NF 4000 Y5P 20%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±20% 4000V (4kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Size / Dimension
0.768" Dia (19.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.965" (24.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)