CGP1C391MLYDAAWL25
DigiKey Part Number
399-CGP1C391MLYDAAWL25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP1C391MLYDAAWL25
Description
CER DISC 390PF 8000 Y5P 20%
Detailed Description
390 pF ±20% 8000V (8kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Size / Dimension
0.453" Dia (11.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)