CGP1C272MDYDBAWL35
DigiKey Part Number
399-CGP1C272MDYDBAWL35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP1C272MDYDBAWL35
Description
CER DISC 2.7NF 1000 Y5P 20%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2700 pF ±20% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.413" Dia (10.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)