CGP1C240JKSDBAWL35
DigiKey Part Number
399-CGP1C240JKSDBAWL35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP1C240JKSDBAWL35
Description
CER DISC 24PF 6000 SL 5%
Customer Reference
Detailed Description
24 pF ±5% 6000V (6kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)