CGP1C222MLWDDAWL35
DigiKey Part Number
399-CGP1C222MLWDDAWL35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP1C222MLWDDAWL35
Description
CER DISC 2.2NF 8000 Y5U 20%
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±20% 8000V (8kV) Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.610" Dia (15.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.807" (20.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)