CGP1C152MLWDDAWL50
DigiKey Part Number
399-CGP1C152MLWDDAWL50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP1C152MLWDDAWL50
Description
CER DISC 1.5NF 8000 Y5U 20%
Detailed Description
1500 pF ±20% 8000V (8kV) Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Size / Dimension
0.531" Dia (13.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)