CGP1C152MKWDAA7301
DigiKey Part Number
399-CGP1C152MKWDAA7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP1C152MKWDAA7301
Description
CER DISC 1.5NF 6000 Y5U 20%
Detailed Description
1500 pF ±20% 6000V (6kV) Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)