CGP1C152MGVDBA7301
DigiKey Part Number
399-CGP1C152MGVDBA7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP1C152MGVDBA7301
Description
CER DISC 1.5NF 2000 Y5V 20%
Detailed Description
1500 pF ±20% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)