CGP1C152MDVDBAWL35
DigiKey Part Number
399-CGP1C152MDVDBAWL35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP1C152MDVDBAWL35
Description
CER DISC 1.5NF 1000 Y5V 20%
Detailed Description
1500 pF ±20% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Size / Dimension
0.256" Dia (6.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)