CGP1C152KKYDAAWL25
DigiKey Part Number
399-CGP1C152KKYDAAWL25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP1C152KKYDAAWL25
Description
CER DISC 1.5NF 6000 Y5P 10%
Detailed Description
1500 pF ±10% 6000V (6kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Size / Dimension
0.650" Dia (16.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.768" (19.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)