CGP1C120KKSDDAWL25
DigiKey Part Number
399-CGP1C120KKSDDAWL25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP1C120KKSDDAWL25
Description
CER DISC 12PF 6000 SL 10%
Customer Reference
Detailed Description
12 pF ±10% 6000V (6kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Features
High Voltage
Series
Applications
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)