CGP1C120KGSDDAWL35
DigiKey Part Number
399-CGP1C120KGSDDAWL35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP1C120KGSDDAWL35
Description
CER DISC 12PF 2000 SL 10%
Customer Reference
Detailed Description
12 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)