CGP1C101MLYDCAWL35
DigiKey Part Number
399-CGP1C101MLYDCAWL35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP1C101MLYDCAWL35
Description
CER DISC 100PF 8000 Y5P 20%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±20% 8000V (8kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)